Nasza szkoła bierze udział w Powiatowej Wymianie Pocztówkowej zorganizowanej z okazji 105 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Akcja zorganizowana jest przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Stobiecku Szlacheckim. Nasi uczniowie wykonali specjalne kartki z motywem patriotycznym. Wykonane pocztówki wysyłaliśmy do Publicznej Szkoły Podstawowej w Ładzicach, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Radomsku, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Mieszka I w Radomsku oraz Publicznej Szkoły Podstawowej w Radziechowicach, ale dostaliśmy również pocztówki zwrotne. Dziękujemy za piękne kartki i pozdrowienia od rówieśników. Mamy nadzieję, że nasze do Was dotarły
Wymiana Pocztówkowa
- 3
Narodowe Święto Niepodległości
Dnia 10.11.2023r. odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości, na którym gościliśmy pana radnego Stefana Koćwina. Wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy. W br. już po raz szósty nasza szkoła przystąpiła do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła do hymnu".
Uczniowie i nauczyciele obejrzeli część artystyczną przygotowaną pod kierunkiem pana Leszka Maruszyka.
Wycieczka do Fabryki Bombek
7 listopada nasi uczniowie wybrali się do Fabryki Bombek w Piotrkowie Trybunalskim. Dzieci miały okazję zobaczyć jak powstają te kruche, szklane cuda oraz przekonać się, że proces wytwarzania bombek jest bardzo ciekawy i pracochłonny. Dowiedziały się, iż wszystkie ozdoby przechodzą kilka etapów produkcji – od wydmuchania kształtu, poprzez srebrzenie i malowanie tła, aż po ręczne nanoszenie dekoracji. Wycieczka do fabryki bombek pozwoliła naszym uczniom nie tylko na zapoznanie się z tajnikami produkcji, ale także na wykonanie własnych ozdób choinkowych. Na koniec wszyscy zostali zaproszeni do sklepu w siedzibie Szkło-Dekor, gdzie można było dodatkowo kupić piękne, ręcznie robione bombki choinkowe.
9
5 listopada - Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
W naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Ten dzień jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci.
Dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były muzyczne zgadywanki bajkowe, zabawy ruchowe oraz prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań.
1
"Szkoła pamięta"
Gratulujemy
Uczniowie naszej szkoły, którzy przez miesiąc październik chętnie chodzili na nabożeństwo różańcowe zostali nagrodzeni w ostatnim dniu października. Wszystkim gratulujemy i dziękujemy za udział w nabożeństwie.
Szkolny Konkurs Piosenki Językowej
W Szkolnym Konkursie Piosenki Językowej, który odbył się 27 października, uczniowie zaprezentowali utwory w różnych językach obcych.
Widzowie pozostawali pod dużym wrażeniem każdego występu, ponieważ wszyscy uczestnicy wspaniale się przygotowali i zaprezentowali.
Po podliczeniu punktów, zwycięzcami konkursu zostali najmłodsi artyści, czyli uczniowie Oddziału Przedszkolnego, a wiceliderem okrzyknięto zespół składający się z uczniów klas I i II.
Serdecznie wszystkim gratulujemy!
2
#CodeWeek
Po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w Europejskim Tygodniu Kodowania.
#CodeWeek to oddolna inicjatywa , której celem jest popularyzacja nauki programowania oraz zwiększenie świadomości społecznej na jej temat.
Uczniowie podczas zajęć prowadzonych przez Barbarę Langer i Annę Gałek podjeli różne formy aktywności związane z kodowaniem .
9
Dyplom
Gminny Konkurs Językowo-Geograficzny
23 października w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Językowo-Geograficzny. W konkursie wzięło udział 13 uczniów ze wszystkich 5 szkół gminnych, tj. PSP w Kietlinie, PSP w Strzałkowie, PSP w Dziepółci, PSP w Szczepocicach i PSP w Płoszowie.
Z wielką dumą informujemy, że zwycięzcą konkursu został uczeń reprezentujący naszą szkołę, Filip Ostojski.
2. miejsce zajęli ex aequo Adam Ścisłowski z PSP w Dziepółci oraz Kacper Stasiak, uczeń PSP w Kietlinie.
Na 3. miejscu uplasował się Oskar Przerada z PSP w Szczepocicach.
Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach organizowanych w naszej szkole.
" Z darami natury świat nie jest ponury!"
Nasze kochane przedszkolaki wykonały kolejne zadania z ogólnopolskiego projektu edukacyjnego pt.
" Z darami natury świat nie jest ponury!"
W słoiku zamknięte
Jesienne mobile
Kolorowy świat
4
Dzień Edukacji Narodowej
12 pażdziernika br. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz ślubowania klasy I. Na wstępie głos zabrała p. Dyrektor Beata Przygoda-Pukacz, która złożyła życzenia wszystkim nauczycielom oraz pracownikom obsługi i administracji. Podziękowała im za trud wkładany każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń, za zaangażowanie i ogromny wkład pracy na rzecz szkoły. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej nauczycielom oraz pracownikom obsługi i administracji wręczone zostaly
Nagrody Dyrektora. Życzenia do nauczycieli skierowali także zaproszeni goście. W swoim wystąpieniu Pani Dyrektor podkreśliła jak ważna dla rozwoju szkoły jest dobra współpraca z instytucjami i organizacjami działającym na terenie Płoszowa. Cała społeczność szkolna złożyła również serdecznie podziękowania Wójtowi Gminy Radomsko p. Romanowi Radczycowi za troskę i wspieranie gminnej oświaty oraz przeprowadzenie termomodernizacji budynku naszej szkoły. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za ulepszenie stanu technicznego obiektu.
Następnie, w pięknej akademii, nasi uczniowie wyrazili nauczycielom wdzięczność za codzienną pracę, troskę i poświęcenie. Przekazali najlepsze życzenia, a swoimi występami dostarczyli zebranym gościom wielu miłych wrażeń. Podczas uroczystości nasi Pierwszoklasiści złożyli Ślubowanie, stając się w ten sposób pełnoprawnymi uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej im. Macieja Rataja w Płoszowie. Pan Radny S. Koćwin wręczył im przypinki z wizerunkiem patrona oraz nazwą szkoły. W tym ważnym dniu nie zabrakło także prezentów, które wręczyli naszym Pierwszoklasistom Rodzice, Pan Wójt R. Radczyc oraz Prezes Stowarzyszenia "Aktywni dla Płoszowa" Pani E. Kornacka. Życzymy Pierwszakom wielu sukcesów, uśmiechu oraz radości w zdobywaniu wiedzy. Powodzenia! !
10
Wycieczka
Dzisiaj nasza szkoła uczestniczyla w wycieczce do lasów państwowycha dokładniej pojechaliśmy do Strzałkowa - Nadleśnictwo Radomsko. Piękna pogoda sprzyjała spacerowi po lesie gdzie podziwialiśmy piękno naszej przyrody . Idąc ścieżka edukacyjną na swej drodze spotkaliśmy owady , gryzonie, rośliny chronione, grzyby itp. O tajemnicach lasu opowiadała nam pani leśnik- pani Iza. Młodsi uczniowie projektowali też swoje własne pocztówki. Na zakończenie piekliśmy kiełbaski i chlebek przy ognisku, które wspólnie rozpalaliśmy. Wracaliśmy do domu najedzeni i zadowoleni.
Wszystkiego najlepszego !
Dzień Chłopaka u Przedszkolaków
29 września uczniowie z oddziału przedszkolnego z okazji Dnia Chłopaka wybrali się na ognisko do pobliskiego lasu.
Swoją wycieczkę zaczęli od wyprawy po lesie. Następnie zjedli kiełbaski. Dziewczynki złożyły życzenia i wręczyły upominki chłopcom. Były również przeróżne zabawy, w których uczniowie bardzo chętnie brali udział. Uśmiechnięci i zadowoleni wrócili do domów .
5
Gratulacje!
25 września nasi uczniowe brali udział w Gminnych Zwodach w Piłce Nożnej - Igrzyska Młodzieży Szkolnej. Reprezentowała nas drużyna dziewcząt i chłopców.
Nasi chłopcy świetnie poradzili sobie w rozgrywkach zajmując II miejsce.
Serdecznie gratulujemy!
Dzień Przedszkolaka
„Każdy przedszkolak dobrze wie, że kiedy 20 wrzesień zbliża się, od najmłodszego, aż po starszaka, wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka!"
Z tej okazji nasi uczniowie świetnie się bawili tańczyli, śpiewali, brali udział w różnych zabawach oraz w słodkim poczęstunku. Na koniec każdy dostał upominek i dyplom przedszkolaka.
Ten dzień był pełen radości i uśmiechu.
Życzymy naszym przedszkolakom spełnienia marzeń, wielu przyjaciół oraz uśmiechu każdego dnia.
Gratulujemy!
18.09.2023r. odbyły się Gminne Zawody w Piłce nożnej - Igrzyska Dzieci. Naszą szkołę reprezentowała drużyna dziewcząt i chłopców.
Dziewczęta w składzie: Karina Tomicka, Dagmara Dobska, Julia Zaremba, Maja Wiecha, Anna Rudnicka, Lena Tomicka i Oliwia Ostojska zajęły II miejsce. Gratulujemy!
Sprzątanie świata
Tegoroczna edycja World Cleanup Day, czyli Światowego Dnia Sprzątania, odbywa się pod hasłem " Sprzątanie Świata łączy ludzi". Nasi uczniowie wraz z opiekunami posprzątali najbliższą okolicę naszej szkoły.
Dzień Kropki
15 września przypada Międzynarodowy Dzień Kropki. Z tej okazji uczniowie oraz nauczyciele przyszli do szkoły ubrani i wymalowani w kolorowe kropki świętując wspólnie kreatywność, odwagę i zabawę.
Podczas przerw można było się wykazać kreatywnością i wziąć udział w zabawach ruchowych.
Akcja pod nadzorem SU, świetlicy szkolnej i wychowawców.
#BiegFairPlayPKOl
Polski Komitet Olimpijski z okazji Światowego Dnia Fair Play 7 września organizuje od 2021 roku ogólnopolską akcję dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych #BiegFairPlayPKOl. Jej celem jest promocja wartości etycznych zarówno w sporcie, jak i w życiu. Kolejny raz uczniowie naszej szkoły dołączyli do tych obchodów. Na lekcjach wychowania fizycznego brali udział w różnych formy aktywności oraz przybliżali ideę FAIR PLAY.
Spotkanie z policjantem
12 września br. w naszej szkole odbyło się spotkanie z panią asp. Agnieszką Kropisz.- profilaktyka społeczna w KPP w Radomsku.Tematem pogadanki była "Bezpieczna droga do szkoły". Pani policjantka przypomniała zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, zachęciła również do noszenia elementów odblaskowych na swoim ubiorze i plecakach. Przestrzegala najmłodszych przed zabawami w poblizu jezdni. Zwróciła szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci nie tylko jako pieszych, ale też jako pasażerów samochodu. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu. Dziękujemy za cenną lekcję i wierzymy, że wiedza teoretyczna znajdzie zastosowanie w codziennej drodze do szkoły.
List oraz życzenia od ministra Przemysława Czarnka z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2023/2024
Warszawa, 4 września 2023 roku
Szanowni Państwo Dyrektorzy i Nauczyciele, Drodzy Uczniowie i Rodzice,
rozpoczynający się rok szkolny jest wyjątkowy ze względu na przypadającą w nim
250. rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. Instytucja ta stworzyła pierwszy w Europie jednolity system oświaty oraz zreformowała programy i metody nauczania. Postępowe idee pedagogiczne i śmiała wizja reformatorów zdecydowanie wykraczały poza utarte dotąd praktyki. Sprzyjały wykształceniu świadomego obywatela Rzeczypospolitej, a zarazem jednostki godnej miana człowieka oświeconego.
Dziś Ministerstwo Edukacji i Nauki – spadkobierca tradycji zapoczątkowanych przez KEN – również dba o podtrzymywanie tożsamości narodowej, a jednocześnie o odpowiedzialne wprowadzanie dzieci i młodzieży w nowoczesność. Tworząc szkołę przyszłości, inwestujemy w rozbudowę infrastruktury, dostosowujemy podstawę programową do wyzwań współczesnego rynku pracy, podnosimy prestiż szkolnictwa branżowego, a przede wszystkim – kontynuujemy największą w historii inwestycję w cyfryzację polskiej szkoły.
Drodzy Uczniowie, od września w placówkach ponadpodstawowych rozpoczniecie naukę przedmiotu biznes i zarządzanie. Postawiliśmy na umiejętności praktyczne, pracę w grupach, analizę doświadczeń polskich i zagranicznych przedsiębiorców oraz na rozwijanie zdolności liderskich po to, by ułatwić Wam zrozumienie mechanizmów współczesnego świata. Jestem przekonany, że narzędzi niezbędnych do krytycznego odbioru rzeczywistości, a szczególnie do poznawania dziejów najnowszych, dostarczy Wam także wiedza zdobyta na lekcjach, wprowadzonego w ubiegłym roku, przedmiotu historia i teraźniejszość.
Dzięki programowi „Laboratoria Przyszłości” każda szkoła podstawowa w Polsce wkracza w kolejny rok wyposażona w nowoczesny sprzęt edukacyjny: drukarki 3D, mikrokontrolery do nauki programowania, sprzęt audio-wideo i wiele innych, dodatkowych np.: okulary VR, roboty czy nowoczesne mikroskopy, teleskopy. Dzięki nim możecie rozwijać swoje talenty, w nowoczesny sposób prezentować zdobytą wiedzę i rozwijać umiejętności techniczne czy cyfrowe. Pozwolą Wam też doskonalić niezbędne na rynku pracy kompetencje przyszłości, takie jak krytyczne myślenie, kreatywność, komunikacja oraz współpraca. Program
„Laboratoria Przyszłości” rozszerzamy dla szkół ponadpodstawowych. Już wkrótce zapewnimy Wam bezpłatny dostęp do zaawansowanego oprogramowania naukowo- technicznego i komputerów o dużej mocy obliczeniowej. Jeszcze w tym miesiącu każdy czwartoklasista z publicznej oraz niepublicznej szkoły podstawowej otrzyma przenośny komputer, by podnosić swoje kompetencje cyfrowe.
Ci z Was, którzy zdecydowali się na ścieżkę zawodową również mogą liczyć na nasze wsparcie. W całej Polsce otwieramy Branżowe Centra Umiejętności – 120 innowacyjnych ośrodków łączących działalność szkół, uczelni i przedsiębiorstw. Będą kształcić specjalistów na potrzeby nowoczesnej gospodarki. Sprawią, że łatwiej odnajdziecie się na rynku pracy, a Wasze szanse na dobrze płatne i stabilne zatrudnienie znacznie wzrosną. Takiej przyszłości zawodowej po ukończeniu szkoły Wam życzę.
Jest dla mnie niezwykle ważne, byście wchodzili w przyszłość wyposażeni w wiedzę, ale przede wszystkim otwarci na potrzeby drugiego człowieka, gotowi nieść pomoc sobie i innym w sytuacjach zagrożenia oraz świadomi najistotniejszych dla naszej Ojczyzny wartości. Dlatego zmieniliśmy podejście do nauki historii współczesnej, bezpieczeństwa czy przedsiębiorczości i uruchomiliśmy szereg programów umożliwiających budowanie poczucia dumy z dziejów, kultury i osiągnięć Polski.
Mam świadomość, jak ostatnie lata wpłynęły na kondycję psychofizyczną dzieci i młodzieży. Dlatego szczególnie zależy mi na ułatwieniu Wam dostępu do specjalistów w szkołach. Liczba psychologów, pedagogów, logopedów, neurologopedów czy pedagogów specjalnych w ubiegłym roku szkolnym wzrosła o 100 procent, w tym roku nadal będzie systematycznie rosła po to, aby każdy z Was, kto doświadcza trudności, mógł skorzystać z pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Zachęcam Was serdecznie do udziału w dodatkowych zajęciach sportowych w ramach Sport Klubów (których powstało ponad 30 tysięcy), aktywnego spędzania czasu i kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych. W tym roku będziemy realizować program profilaktyki zdrowia „WF z AWF” pod nazwą „Aktywny dzisiaj dla zdrowia w przyszłości”, nie tylko dla uczniów, ale dla wszystkich, którzy chcą poprawić swoją kondycję fizyczną.
Szanowni Państwo Dyrektorzy, Nauczyciele i Wychowawcy, zawód, którego podstawy stworzyła Komisja Edukacji Narodowej, nadal pozostaje szczególną misją społeczną. To od jej wzorowego wypełniania tak często zależą losy uczniów, a zwłaszcza ich dojrzałe, świadome oraz pełne wrażliwości obywatelskie postawy. Z całego serca dziękuję Państwu za to, że współczesny nauczyciel wciąż uosabia ideały wskazane przez Komisję dwa i pół wieku temu. Doceniam codzienny trud, dlatego też wysokość nauczycielskich wynagrodzeń systematycznie rośnie. W 2024 roku nastąpi największy w historii wzrost subwencji oświatowej, co przełoży się na znaczące podwyżki dla nauczycieli. Miło mi poinformować, że doniosła rocznica, jaką niewątpliwie jest 250-lecie powołania KEN, jest okazją do uhonorowania każdego z Państwa okolicznościową nagrodą pieniężną.
Słowa uznania kieruję także do kuratorów oświaty. Szanowni Państwo, zaangażowanie w prace obejmujące m.in. realizowanie polityki oświatowej, sprawowanie nadzoru pedagogicznego nad placówkami oświatowymi, a nadto dbałość o najlepsze standardy edukacji zasługują na wyrazy szacunku. Dzięki tej niezwykle odpowiedzialnej służbie polska szkoła może się poszczycić wysoką jakością nauczania i śmiało wychodzić naprzeciw innowacjom pedagogicznym, metodycznym czy organizacyjnym.
Wszystkim Państwu życzę dalszego wszechstronnego rozwoju, wielu inspiracji w pracy, jak również wszelkiej pomyślności. Uczniom życzę, by nadchodzące miesiące przyniosły satysfakcję ze szkolnych sukcesów, pogłębienie koleżeńskich relacji i stały się zachętą do podejmowania nowych edukacyjnych wyzwań. Drogie Dzieci, Droga Młodzieży, jestem pewien, że Wasz potencjał, którego wzmacnianie jest dla mnie priorytetem, będzie przepustką do realizacji osobistych, naukowych oraz zawodowych marzeń.
Z wyrazami szacunku
Zapraszamy!
Wakacje :)
Podsumowanie konkursu plastycznego "Bądź bezpieczny"
Miło nam poinformować, że nasz uczeń, Maksymilian Aksman został wyróżniony w Powiatowym Konkursie Plastycznym dla Dzieci i Młodzieży pod hasłem "Bądź bezpieczny". Podsumowanie odbyło się 26 czerwca br. w Storostwie Powiatowym w Radomsku. Serdecznie gratulujemy :-)
Zakończenie roku szkolnego 2022/2023
23 czerwca 2023 roku zakończyliśmy bieżący rok szkolny. Dla niektórych uczniów był to ostatni dzień spędzony w murach tej szkoły.
Na sali gimnastycznej zgromadzili się uczniowie, nauczyciele, zaproszeni goście, rodzice oraz opiekunowie uczniów.
Przyszedł czas na podsumowanie licznych osiągnięć edukacyjnych, sportowych i innych. Pani Dyrektor wręczyła nagrody dla wyróżniających się uczniów oraz świadectwa ukończenia szkoły dla klasy VIII. Pożegnaliśmy również p. Ewę Kornacką, która była wieloletnim pedagogiem w naszej szkole.
Po zakończonych gratulacjach i podziękowaniach klasa VIII zaprezentowała część artystyczną, która cały czas rozbawiała zgromadzoną publiczność.
I tak... nastąpiła długo oczekiwana chwila. Życzymy wszystkim bezpiecznego i dobrze zaplanowanego wakacyjnego wypoczynku!
NARESZCIE WAKACJE
Do zobaczenia we wrześniu!
8
Bezpieczne wakacje
Zbliżają się wakacje, dlatego naszą szkołę odwiedziła p. policjantka , aby przypomnieć uczniom zasady bezpiecznego zachowania się podczas letniego wypoczynku. Wszyscy utrwalili sobie zasady poruszania się na drodze i właściwego przechodzenia przez jezdnię; zasady ograniczonego zaufania w stosunku do obcych; jak bezpiecznie i prawidłowo jeździć rowerem oraz jak zachować bezpieczeństwo w domu podczas nieobecności rodziców; jak rozważnie korzystać z kąpielisk w okresie wakacji. To była bardzo cenna lekcja. Dziękujemy
Gminna Olimpiada Sportowa dla przedszkolaków
W dniu 15 czerwca w Publicznej Szkole Podstawowej w Płoszowie odbyła się Gminna Olimpiada Sportowa dla przedszkolaków, w której wzięło udział pięć Oddziałów Przedszkolnych z Gminy Radomsko.
Uczestnicy zmierzyli się w 14 kategoriach sportowych były to wyścigi rzędów.
I miejsce OP Strzałków
II miejsce OP Płoszów
III miejsce OP Dziepółć
Wszyscy uczestnicy dostali dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
Dziękujemy za miłą zabawę ;-)
" Z kulturą mi do twarzy"
Wyjazdem do Muzeum Regionalnego w Radomsku zakończyliśmy realizację innowacji pedagogicznej " Z kulturą mi do twarzy". Uczniowie uczestniczyli w zajęciach poświęconych patronce miasta - św. Jadwidze. Po zakończeniu lekcji muzealnej udaliśmy się na spacer, pizzę i lody
7